Pomocou nových technológií a zariadení na optimalizáciu spotreby energie bolo cieľom dosiahnuť energetickú sebestačnosť a dokonca vyrobiť o 50 % viac energie, ako je potrebné.
Rekonštrukcia čistiarne odpadových vôd Egaa bola iniciovaná s cieľom získať maximálny energetický výkon a umožnila to plodná spolupráca s poprednými dodávateľmi technológií, procesov a komponentov. Spoločnosť Vatech 2000 bola jedným z dodávateľov a dodala pre tento projekt stavidlá a guľové ventily Vatech spolu s klapkami AVK a nožovými posúvačmi s lineárnymi pohonmi. Lineárne pohony boli zvolené, pretože sú energeticky úsporné v porovnaní s pohonmi využívajúcimi stlačený vzduch.
Čistenie dusíka pomocou anammox baktérií
Zriadením zariadenia na výrobu anammoxovej odpadovej vody DEMON® sa znižuje spotreba elektrickej energie na čistenie dusíka. Zo spodnej časti číriacej zóny v nádrži DEMON® sa kal prečerpáva späť do procesu ako vratný kal a prebytočný kal sa prečerpáva do cyklónu, kde sa anammoxové baktérie vzniknuté v procese čistenia preosievajú. Okrem čistenia odpadovej vody čistia anammoxové baktérie aj odpadovú vodu v procesných nádržiach bez použitia uhlíka.
Uhlíková filtrácia s filtrami Salsnes®
Nórska spoločnosť Salsnes® vyvinula pásové filtre, ktoré sa používajú na začiatku procesu na filtrovanie uhlíka z odpadovej vody. Tieto filtre znižujú spotrebu energie na prevzdušňovanie, ktorá predtým predstavovala približne 40 % celkovej spotreby energie, pretože do procesných nádrží sa vypúšťa menej uhlíka. Koncentrácia tuhých látok v primárnom kale, ktorý sa odoberá z pásových filtrov, je taká vysoká, že je možné vyhnúť sa predbežnému odvodňovaniu. Primárny kal a biologický kal sa prečerpávajú do vyhnívacieho zásobníka, kde recirkulujú cez výmenník tepla a vzniká bioplyn. Po fermentácii sa kal pred konečným odvodnením prevezie do vyrovnávacej nádrže na kal.
Využitie bioplynu a prebytočnej tepelnej energie
Optimálne využitie bioplynu sa zabezpečuje inštaláciou vysoko účinnej kogeneračnej jednotky, v ktorej sa bioplyn využíva na výrobu elektrickej energie a tepla. Prebytočná tepelná energia sa využíva aj na výrobu ďalších 10 % elektrickej energie pomocou organického Rankinovho cyklu (ORC). To pomáha dosiahnuť cieľ, aby výroba energie bola o 50 % vyššia ako jej spotreba.