Ako si vybrať správny posúvač

Vyberte si posúvač s pevnou a odolnou konštrukciou a vyhnite sa nákladným výmenám. Pre správne rozhodnutie vám pomôže týchto päť všeobecných kritérií výberu.

1) Optimálny dizajn klinu

Klin je tesniacou časťou posúvača a preto je rozhodujúci. Zvážte nasledujúce skutočnosti:

Rôzne typy klinových matíc

Klinová matica spája klin s vretenom. Existujú dva základné prevedenia klinových matíc; Voľný dizajn klinovej matice, kde sa mosadzná matica posúva do štrbiny v klinovom jadre, a dizajn s pevnou klinovou maticou, kde je matica pevne integrovaná v klinovom jadre. Pri konštrukcii pevnej klinovej matice sa počet pohyblivých častí znižuje, čím sa eliminuje riziko korózie v dôsledku pohyblivých častí poškodzujúcich gumový povrch klinového jadra. Preto sa odporúča konštrukcia s pevnou klinovou maticou.

Klinové vodiace lišty

Klin je vystavený treniu a namáhaniu, keď sa ventil počas prevádzky otvára a zatvára. Vodiace lišty smerujú klin do zodpovedajúcej drážky v tele, pomáhajú stabilizovať polohu klinu počas prevádzky a zabezpečujú, aby sa vreteno neohýbalo pri vysokej rýchlosti prúdenia. Povrch vodiacich líšt pomáha zabezpečiť, aby guma na povrchu klina nebola v dôsledku trenia medzi klinom a vodiacou lištou v tele opotrebovaná. Uistite sa, že sú vodiace lišty pripevnené ku klinu a že je gumová vrstva dostatočná na zabránenie korózii klinového jadra.

Guma

Pre tesnosť ventilu je nevyhnutné, aby bol klin úplne vulkanizovaný a aby objem gumy na tesniacej ploche klinu postačoval na absorbovanie nečistôt v sedle. Silné spojenie medzi gumou a klinovým jadrom je dôležité na zabezpečenie správneho utesnenia, aj keď je guma stlačená a aby sa zabránilo korózii, aj keď prenikne ostrý predmet do gumy počas zatvárania ventilu.

2) Kvalita gumy - kompresia, trvanlivosť a schválenia

Kvalita gumy je rozhodujúca pre je trvanlivosť, ako aj pre funkciu ventilu. Guma musí byť schopná odolávať nepretržitému nárazu nečistôt a chemikálií bez poškodenia a musí byť schopná absorbovať malé nečistoty v sedle, aby sa posúvač tesne uzavrel. Zvážte nasledujúce skutočnosti:

Kompresia — schopnosť získať pôvodný tvar

Kompresia znamená schopnosť gumy získať po stlačení svoj pôvodný tvar. Norma EN 681-1 uvádza minimálne požiadavky na nastavenú hodnotu kompresie, ale čím je kompresia lepšia, tým lepšia je schopnosť gumy znovu získať svoj tvar a uzatvárať na 100% tesne rok čo rok.

Ako sa vyhnúť tvorbe biofilmu

Organické látky migrujú z kaučukovej zmesi a pôsobia ako živiny pre mikroorganizmy, ktoré potom začnú tvoriť biofilm spôsobujúci kontamináciu pitnej vody. Vyberte ventily s klinovou gumou, ktorá zaisťuje minimálnu tvorbu biofilmu.

Odolnosť voči chemikáliám použitým pri úprave vody

Chlór a iné chemikálie sa bežne používajú na čistenie nových potrubí alebo dezinfekciu starých. Ozón a chlór sa môžu pridávať aj v nízkych koncentráciách, aby bola voda pitná. Gumová zmes sa nesmie rozkladať ani prasknúť v dôsledku chemického spracovania pitnej vody, pretože by spôsobila koróziu klinového jadra.

Schválenie pre styk s pitnou vodou

Všetky gumové komponenty, ktoré prichádzajú do styku s pitnou vodou, by mali mať schválenie. Ak sa nevyžadujú žiadne miestne schválenia, kaučuk v priamom kontakte s pitnou vodou by mal mať jedno z hlavných schválení ako DVGW/KTW, KIWA alebo NF.

3) Dôležitosť vonkajšej ochrany proti korózii

Vonkajšia ochrana proti korózii je rozhodujúca pre životnosť ventilu. Odporúča sa rovnomerný epoxidový náter v súlade s požiadavkami DIN 3476 časť 1, EN 14901 a GSK*, ktorý zahŕňa nasledujúce:

Tryskové čistenie

Podľa ISO 12944-4.

Hrúbka vrstvy

Min. 250 μm na všetkých plochách.

Test MIBK

Vytvrdzovanie epoxidového povlaku sa kontroluje krížovým testom (test MIBK). Jedna kvapka metyl-izobutylketónu sa umiestni na skúšobný kus. Po 30 sekundách sa testovacia oblasť utrie čistou bielou handričkou. Skúšobný povrch nesmie byť matný alebo rozmazaný a handrička musí zostať čistá.

Odolnosť proti nárazu

Valec z nehrdzavejúcej ocele spadne na potiahnutý povrch cez jeden meter dlhú rúrku. Po každom náraze sa komponent elektricky skúša a nesmie dôjsť k žiadnemu elektrickému prielomu.

Sloboda pórov

Detektor 3 kV s kefovou elektródou sa používa na odhalenie a lokalizáciu akýchkoľvek dierok v povlaku.

4) Tesná konštrukcia

Existujú dva dôležité parametre:

Tesnenie vretena

Tesnenie umiestnené v kapote okolo vretena, ktorý udržuje tlak vo vnútri ventilu/potrubia. Tesnenia vretena by mali byť vždy navrhnuté tak, aby boli bez-údržbové a mali by mať životnosť ventilu alebo aspoň spĺňať požiadavky na životnosť podľa normy EN 1074-2. Hlavné tesnenie zadržiavajúce vnútorný tlak by malo byť prednostne navrhnuté ako hydraulické tesnenie, ktoré poskytuje tesnejšie tesnenie so zvýšeným vnútorným tlakom. Záložné tesnenia by mali byť umiestnené okolo vretena. Na ochranu tesnení pred kontamináciou zvonku by sa okolo vretena na vrchu malo umiestniť tesnenie. Z bezpečnostných a zdravotných dôvodov sa musí použiť vysokokvalitná gumová zmes EPDM schválená pre pitnú vodu, ak nastane priamy kontakt s pitnou vodou.

Tesnenie kapoty a tela

Tesnosť medzi kapotou a telom je možné dosiahnuť použitím tesnenia zabudovaného do vybrania vo ventile. Táto konštrukcia zaisťuje, že tesnenie zostane správne umiestnené a nebude vyfúknuté v dôsledku tlakových rázov. Na ochranu skrutiek kapoty proti korózii by tesnenie kapoty malo obklopiť skrutky a skrutky by mali byť zabudované do ventilu takým spôsobom, aby žiadne závity neboli vystavené okoliu.

5) Všeobecné informácie

Pri ovládaní posúvača buď ručným kolesom alebo pomocou elektrického pohonu je dôležité venovať pozornosť prevádzkovému a uzatváraciemu momentu.

Prevádzkové krútiace momenty

Krútiaci moment potrebný na ovládanie ventilu z otvorenej polohy do zatvorenej polohy by mal byť medzi 5 Nm a 30 Nm v závislosti od veľkosti ventilu. Je dôležité vziať do úvahy, že ventily s prevádzkovým krútiacim momentom menším ako 5 Nm vedú obsluhu ventilu k rýchlemu zatvoreniu ventilu, čím hrozí vznik tlakových rázov v potrubí.

Uzatváracie momenty

Krútiaci moment potrebný na zatvorenie ventilu do tesnej polohy. Tento krútiaci moment by mal byť pre ventily ovládané ručným kolesom vyvážený s priemerom ručného kolesa tak, aby nepredstavoval operátorovi silu presahujúcu 30-40 kg. Pri prevádzke ventilu s elektrickým pohonom alebo manuálnou prevodovkou by mal byť krútiaci moment v medziach štandardného rozsahu pohonu. Je dôležité si všimnúť, že pohony majú zvyčajne rozsah krútiaceho momentu, ktorý je dosť široký a často je to prírubové spojenie ISO medzi ventilom a pohonom, ktoré určuje výber pohonu. Ako hlavné pravidlo pre ventily s prírubovým pripojením ISO, by mali mať max. uzatváracie krútiace momenty, ako je uvedené nižšie:

  • ISO príruba F-10, maximálne 120 Nm
  • ISO príruba F-14, maximálne 500 Nm
  • ISO príruba F-16, maximálne 1000 Nm

Plná prietočnosť

Aby bolo možné použitie čistiacich zariadení potrubia, vnútorný priemer ventilov by mal zodpovedať menovitej veľkosti ventilu.

* GSK znamená Gütegemeinshaft Schwerer Korrosionsschutz a je nezávislým združením kvality s približne 30 členmi, všetkými poprednými európskymi výrobcami ventilov a armatúr. GSK stanovuje požiadavky na samotnú povrchovú úpravu a na kontrolné postupy hotového náteru.

Prehľad produktov

Posúvače

Posúvače sa často používajú pre všetky typy aplikácií a sú vhodné pre nadzemnú aj podzemnú inštaláciu. V neposlednom rade pre podzemné inštalácie je dôležité zvoliť správny typ posúvača, aby sa zabránilo vysokým nákladom na ich výmenu.

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o posúvačoch.

ANIMÁCIE

Posúvače

Animácia o vlastnostiach a variantoch našich posúvačov pre zásobovanie vodou, zásobovanie plynom, čistenie odpadových vôd a požiarnu ochranu.

Stiahnuť

Klin je srdcom posúvačov

Spoznajte rozdiely medzi kvalitnými posúvačmi a tými, ktoré také nie sú.