Prečo potrebujeme digitalizovanú distribúciu vody?

Digitálne riešenia môžu pomôcť v boji proti niektorým environmentálnym a urbanizačným výzvam, ktorým vodárenské spoločnosti denne čelia. Vďaka technologickému rozvoju je digitalizácia veľkej časti spoločnosti ekonomicky uskutočniteľná a nové technológie, ako napríklad internet vecí (IoT), poskytujú odvetviu vodného hospodárstva nové príležitosti.

Výzvy v rámci riadenia zásobovania vodou

Vodárenské spoločnosti sa každý deň stretávajú s výzvami súvisiacimi s riadením zásobovania vodou. Potenciálny vplyv nedostatku vody, zvýšená spotreba vody, vysoké náklady na energiu, urbanizácia a nefakturovaná voda (NRW) sú len niektoré z výziev, ktoré nútia vodárenské spoločnosti premýšľať o inovatívnych riešeniach.

Nefakturovaná voda je v podstate vyrobená a vyčistená voda, ktorá sa stratí niekde vo vodovodnom systéme a nikdy sa nedostane k spotrebiteľom. To znamená, že voda, ktorá sa nevyužíva alebo za ktorú sa neplatí, ovplyvňuje miestne hospodárstvo, ako aj miestne dostupné zdroje. Problém NRW je univerzálny a v určitých oblastiach sa pohybuje od približne 5 % až po 80 %. Je zrejmé, že je potrebné nájsť udržateľnejší spôsob dodávky vody.
Výzvou je zefektívniť prevádzku, údržbu a zvýšiť bezpečnosť zásobovacej siete a kvalitu vody a zároveň chrániť životné prostredie a vodné zdroje. Dôležitou súčasťou riešenia je možnosť monitorovať tlak, polohu otvorenia/zatvorenia ventilu a znečistenie v distribučnej sieti.

Prehľad celej distribučnej siete

Vďaka tisícom ventilov, armatúr a hydrantov nainštalovaných v distribučnej sieti sú cenné informácie o ich stave na dosah ruky. Čo keby vám niektoré z vašich najdôležitejších ventilov posielali správy pri každej manipulácii? Nielen ventily, ale aj požiarne hydranty a sekčné uzávery.

Na základe údajov priamo z kritických bodov vašej distribučnej siete môžete prijímať rozhodnutia založené na faktoch, ktoré vám pomôžu riadiť distribúciu vody udržateľnejším a efektívnejším spôsobom.

Výhody pre miestne prevádzky a životné prostredie

Digitalizácia a transparentnosť prispievajú k lepšej štruktúre a automatizácii operácií. Digitálne riešenia aktívne prispievajú k znižovaniu strát vody, spotreby energie a prevádzkových nákladov, ako aj k zabezpečeniu kvality vody. Na miestnej úrovni prináša obrovské výhody a prispieva k prekonávaniu globálnych environmentálnych výziev. Okrem toho optimalizácia systému na distribúciu len potrebného množstva vody umožní úsporu energie.

Medzinárodné požiadavky

Ako miestna vodárenská spoločnosť ste zodpovední za zabezpečenie bezpečnej distribúcie vody pre svojich spotrebiteľov. Starostlivosť o vodné zdroje a zabezpečenie čistej pitnej vody pre všetkých je však celosvetovou výzvou. Udržateľné zásobovanie vodou je preto súčasťou medzinárodnej politickej agendy.

Ciele OSN pre trvalo udržateľný rozvoj

17 cieľov udržateľného rozvoja OSN (SDG) má viesť svet udržateľnejším smerom. Digitalizovaná distribučná sieť umožňuje vodárenským spoločnostiam zvýšiť účinnosť a znížiť straty vody, a tým zabezpečiť ochranu našich zdrojov. Týmto spôsobom významne prispieva k plneniu cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja č. 6 a 11, ktorými sú zabezpečenie čistej vody a hygieny a bezpečných, odolných a udržateľných miest.

Požiadavky smernice EÚ o pitnej vode

Digitalizácia distribučnej siete poskytuje nielen transparentnosť potrebnú na podporu správnych rozhodnutí. Môže sa tiež ukázať ako potrebné na splnenie požiadaviek na účinnosť v medzinárodných právnych predpisoch.

Cieľom smernice EÚ o pitnej vode je zabezpečiť bezpečnú a čistú pitnú vodu.Týka sa materiálov prichádzajúcich do styku s pitnou vodou a limitných hodnôt, ktoré sa majú akceptovať pri distribúcii vody, a zameriava sa na riadenie rizík a znižovanie strát vody.

V prípade netesností a prasknutia potrubia hrozí, že sa do potrubia dostane kontaminácia. Každý členský štát preto musí vyhodnotiť a stanoviť ciele na zníženie strát vody. Nová technológia môže účinne pomôcť verejným službám pri plnení týchto nových cieľov zlepšením spôsobu riadenia tlaku, monitorovania únikov a zisťovania a predchádzania krádežiam.

Členské štáty musia zabezpečiť, aby sa na celú distribučnú sieť vzťahoval prístup založený na riziku. Správne posúdenie rizík zahŕňa posúdenie spôsobu riadenia a ochrany všetkých prístupových miest k vode. Každé posúdenie rizika by malo zohľadniť aj riziko, ktoré predstavuje neprimeraný tlak v distribučnej sieti. Príliš nízky tlak znamená riziko vniknutia kontaminácie, zatiaľ čo príliš vysoký tlak znamená vyššiu úroveň úniku a zvýšené riziko prasknutia. Snímače tlaku a teploty v sieti a diaľkové monitorovanie hydrantov a šupátok zabezpečia najlepšie možné riadenie rizík.

ANIMÁCIA

AVK Smart Water Digitálny monitoring

Bezdrôtové senzory IoT napájané batériami zbierajú údaje priamo zo siete a menia komplexné údaje na cenné poznatky.