Vyberte si ventily na pitnú vodu, ktoré sú v súlade s normou EN 1074
Od svojho dodávateľa požadujte určitú úroveň kvality. Základnou požiadavkou na kvalitu sú normy stanovené národnými a medzinárodnými inštitútmi, ako je Európsky výbor pre normalizáciu (CEN).
Väčšina európskych národných normalizačných orgánov sú členmi tohto výboru, a preto sú povinné dodržiavať normy a implementovať ich ako národné normy. Ak teda výrobky spoločnosti spĺňajú normy stanovené CEN, výrobky spĺňajú aj väčšinu národných noriem.
Čo však tieto normy vlastne špecifikujú? V nasledujúcom texte sa budeme zaoberať jednou z hlavných noriem v našej oblasti podnikania - normou EN 1074 - ktorá načrtáva požiadavky a skúšobné podmienky pri navrhovaní ventilov na pitnú vodu.
EN 1074 zahŕňa ustanovenia z iných publikácií a ako taká zahŕňa aj normy EN 558-1, EN 681-1 a EN 12982.
EN 1074 sa skladá zo šiestich častí. Časť 1 zahŕňa všeobecné požiadavky a skúšobné postupy, zatiaľ čo časti 2-6 sú podrobnejšie a pokrývajú určité typy ventilov.
- časť 2 - uzatváracie ventily
- časť 3 - spätné klapky
- časť 4 - vzduchové ventily
- časť 5 - regulačné ventily
- časť 6 - hydranty
Správny materiál vytvára rozdiely
Materiály, ktoré prichádzajú do kontaktu s pitnou vodou určenou na ľudskú spotrebu, musia spĺňať požiadavky vnútroštátnych predpisov danej krajiny a nesmú na vodu žiadnym spôsobom vplývať. To znamená, že chémia a fyzikálny vzhľad vody sa po kontakte s ventilom nesmie zmeniť – vo vode nesmiete vidieť a cítiť žiadny rozdiel. Všetky vnútorné aj vonkajšie materiály musia byť odolné voči korózii alebo chránené vhodnými prostriedkami.
V spoločnosti AVK sme prijali preventívne opatrenia, aby sme sa uistili, že voda zostane pri používaní našich výrobkov čistá a čerstvá. V našich výrobkoch na výrobu vody používame EPDM gumu schválenú pre styk s pitnou vodou. Používame vlastnú gumu, aby sme si boli istí použitými prísadami a procesmi. Prečítajte si viac o našich gumových zmesiach tu.
Okrem toho nanášame povrchovú úpravu našich výrobkov v súlade s normami DIN 3476 časť 1, EN 14901 a GSK, aby sme dbali na vysokú odolnosť našich výrobkov voči korózii.
Návrh v súlade s požiadavkami na životnosť a teplotu
V norme sa uvádza, že je nevyhnutné, aby ventily boli navrhnuté na minimálne 50 rokov životnosti a odolali teplotám od 0 ° C do 40 ° C počas prevádzky a medzi -20 ° C a 70 ° C pri skladovaní. Odporúča sa testovať odolnosť klinu ventila. Test sa musí vykonať pri požadovanej teplote v prevádzke, pričom sa tlak udržiava aspoň 10 minút. Ak je materiál ventilu z tzv. časovo závislého materiálu (napr. plast atď.), odporúča sa, aby bol ventil tlakovo testovaný pri teplote zodpovedajúcej okoliu, ako aj pri zvýšenej teplote, aby sa preukázalo, že ventil je navrhnutý na životnosť 50 rokov.
Vo fáze návrhu sa spoločnosť AVK uistí, že každý jednotlivý komponent ventilu spĺňa požiadavky a požiada našich dodávateľov, aby to zdokumentovali pred výberom materiálu. Ak je to potrebné, tak sú ventily dôkladne testované a schválené nezávislými inštitútmi, ako je DVGW.
Tesnosť je nevyhnutná
Jednou z najdôležitejších požiadaviek na ventil je tesnosť. Musíte si byť vedomí viacerých parametrov, aby ste sa uistili, že ventil je úplne tesný voči vniknutiu vzduchu, vody alebo akýchkoľvek cudzích látok. Po prvé, ventil musí byť tesný a zároveň vydržať určitý tlak vody, ktorá ním preteká. Ventily na vodu musia odolať tlaku rovnajúcemu sa 1,5-násobku PN. Pri tlakovej skúške ventily nesmú vykazovať žiadny vizuálne zistiteľný únik.
Ventily musia byť tiež kontrolované, keď sú v zatvorenej polohe a vystavené diferenčnému tlaku. Ventily sa preto musia podrobiť skúške tesnosti sedla a prevádzkovej skúške.
Ďalším ťažiskovým bodom v norme EN 1074 je tesnosť ventilov inštalovaných v potrubí. Je nevyhnutné, aby spojovací bod medzi ventilom a potrubím bol tesný aj pri ohnutí, a preto ventily musia byť navrhnuté podľa ohybových opatrení špecifikovaných CEN.
V spoločnosti AVK sú ventily testované na ohyb v procese vývoja. Pri výrobe je každý jeden ventil testovaný na 1,5 x PN s jasnou špecifikáciou bez úniku. Ventily sú tiež testované na sedlo vodou s PN x 1,1 z oboch strán a s jedným koncom otvoreným.
Prevádzkové krútiace momenty pri testovaní tesnosti a pevnosti
Požiadavky na tesnosť v zatvorenej polohe sú rovnaké ako pri otvorenej: 1,5 x PFA alebo PFA + 5. (PFA = maximálny kontinuálny tlak vody v potrubí). Aby bolo možné úspešne absolvovať obidve skúšky, krútiaci moment pri zatváraní a otváraní nesmie prekročiť MOT.
Ak sú ventily bez ovládacieho zariadenia a sú určené na ovládanie pomocou T-kľúča, MOT je špecificky definovaný pre klapky ako 125Nm a pre posúvače ako 1 x DN Nm. Ručne ovládané ventily sa musia uzavrieť krútiacim momentom rovnajúcim sa maximálnemu prevádzkovému krútiacemu momentu (MOT) a nesmie sa zistiť žiadny únik.
Minimálna prevádzková pevnosť v smere zatvárania a otvárania sa musí rovnať minimálnemu silovému krútiacemu momentu (mST), kde mST sa musí rovnať dvojnásobku maximálneho krútiaceho momentu (MOT).
V AVK testujeme nielen s 1 x DN Nm, ale očakávame, že naše výrobky budú tesné, aj keď je krútiaci moment nižší ako definované hodnoty. Naše ventily testujeme až do 0,6 x DN v závislosti od veľkosti.
Špecifikácia MOT (maximálny krútiaci moment)
MOT je závislý od pridruženého ovládacieho zariadenia. Ak sa ventil dodáva s ručným kolesom, MOT je definovaný ako 0,5 x maximálna prevádzková ručná sila (v newtonoch) x priemer ručného kolesa (v metroch). Pre ventily dodávané s pákou je MOT definovaný ako maximálna ručná prevádzková sila (v newtonoch) x dĺžka páky (v metroch).
Prevádzkové cykly počas testovania vytrvalosti
Ventily musia byť konštruované tak, aby vydržali minimálne 50 rokov. Preto musia podstúpiť zaťažkávaciu skúšku, pri ktorej sú podrobené rovnakým testom niekoľkokrát po sebe – nazývaným prevádzkové cykly. Počet prevádzkových cyklov, ktorým musí ventil podstúpiť, aby splnil požiadavky na životnosť, závisí od typu a veľkosti ventilu. Každá časť normy EN 1074 špecifikuje požiadavky na každý typ ventilov.
Keďže konštrukcia ventilov AVK je podobná pre ventily ovládané ručným kolesom ako pre ventily s ISO prírubami pre elektrické ovládanie, všetky naše ventily až do DN1200 sú navrhnuté pre 2500 operácií, hoci v norme je potrebných iba 250 cyklov.
Požadované pracovné cykly
- Ručne ovládané uzatváracie ventily musia byť navrhnuté pre 250 cyklov, zatiaľ čo elektricky, hydraulicky a pneumaticky ovládané ventily musia byť navrhnuté pre 2500 cyklov. Tlak vo všetkých typoch uzatváracích ventilov musí byť pri plnení vodou aspoň taký, aký sa rovná PN ventilu a musí sa udržiavať najmenej päť sekúnd.
- Spätné klapky musia byť konštruované tak, aby obsahovali 2500 cyklov otvárania/zatvárania.
- Vzduchové ventily musia byť navrhnuté tak, aby boli schopné podstúpiť 250 cyklov plnenia a vypúšťania pri úplnom otvorení a zatvorení ventilu. Tlak vody počas plnenia ventilu musí byť +/- 10% PN pri zachovaní aspoň dve minúty.
- Regulačné ventily musia byť konštruované tak, aby mali diferenčný tlak +/- 10% z 1,5-násobku PN pri zachovaní aspoň 15 sekúnd a opakovaní počas 2500 cyklov.
- Hydranty musia byť konštruované tak, aby boli vystavené diferenciálnemu tlaku rovnajúcemu sa ich PN. Cyklus otvárania/zatvárania musí byť 1000 cyklov.
Požadované skúšobné postupy
V norme EN 1074 sú podrobne opísané všetky skúšobné postupy. Je nevyhnutné, aby sa skúšky vykonávali na ventiloch reprezentujúcich súčasnú výrobu a aby všetky skúšky boli zaznamenané v protokoloch o skúškach s uvedením typu, množstva, DN a PN, ako aj toho, aké zariadenie bolo použité a ako ventily fungovali.
Vo fáze návrhu AVK testuje ventily podľa nasledujúcich požiadaviek: EN 1074, EN 1171, oficiálne schvaľovacie požiadavky ako forex, DVGW, požiadavky miestneho trhu a v neposlednom rade vlastné požiadavky AVK založené na viac ako 40-ročných skúsenostiach s výrobou ventilov pre systémy zásobovania pitnou vodou po celom svete.
Pri výrobe ventilov podľa EN 1074 testujeme každý jeden ventil pred jeho uvoľnením do predaja a dokumenty spojené s testami sú archivované a môžu byť lokalizované 20-25 rokov dozadu.
Dokumenty a označovanie
Kvalita ventilov sa tiež musí pravidelne kontrolovať a systém kvality spoločnosti musí byť kontrolovaný certifikačným orgánom tretej strany.
Spoločnosť AVK je certifikovaná v oblasti vývoja produktov a výroby ventilov podľa systému riadenia kvality ISO 9001, ktorý zabezpečuje konzistentnú kvalitu výrobkov vrátane procesov na zlepšenie systému a zabezpečenie zhody, ktoré sú v súlade so zákonnými požiadavkami.
Nakoniec, norma EN 1074 uvádza, že výrobky musia mať správne označenie; kde DN, materiál, PN, ID a rok výroby, ako aj číslo príslušnej časti normy EN 1074 musia byť jasne uvedené.